Прејди на содржината

Ќејтландсјекидл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќејтландсјекидл
Geitlandsjökull
Поглед кон Ќејтландсјекидл
Највисока точка
Надм. вис.1.400 м
Географија
Ќејтландсјекидл
Geitlandsjökull на карта

Карта

МестоИсланд

Ќејтландсјекидл — страничен ледник на Лангјекидл, втората најголема ледена капа во Исланд (953 km2), се наоѓа во западниот дел на Исланд. Највисоката точка на Ќејтландсјекидл изнесува 1,400 метри.[1][2]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-11-14. Посетено на 2021-08-10.
  2. „Beleg 2009 durch Untersuchungen des Isl. Wetteramtes an Erdbebenserien“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-03-04. Посетено на 2021-08-10.