Ејафјадлајекидл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ејафјадлајекидл
Eyjafjallajokull
Guðnasteinn
Hámundur
Гигјекидл, најголемиот ледник на Ејафјадлајекидл покриен со вулкански пепел
Највисока точка
Надм. вис.1651 м
Име
Друго имеEyjafjallajokull
Guðnasteinn
Hámundur
Изговорисландски изговор: [ˈeːɪjaˌfjatl̥aˌjœːkʏtl̥]
Географија
Ејафјадлајекидл на карта

Карта

ПокраинаIS
Геологија
ВидСтратовулкан
Вулкански лак/појасИсточна вулканска зона
Последен избувод март до јуни 2010

Ејафјадлајекидл (исландски: Eyjafjallajökull) — еден од помалите ледници во Исланд. Се наоѓа северно од Скогар и западно од големиот ледник Мирдалсјекидл. Ледената кора на ледникот покрива вулкан висок 1.666 м. Вулканот од леденото доба имал чести ерупции.[2] Вулканот во 2010 година имал две ерупции во периодот од 20 март до 14 април. априлската ерупција предизвикала прекин на воздушиниот сообраќај над северна Европа. Претходната ерупција се случила во 1821 и траела до 1823, а ерупцијата пред неа се случила во 1612 година. Кратерот на вулканот има пречник од 4 км, a ледникот зазема површина од 100 км2. Во превод од исландскиот јазик назив за ледник значи — „острвско-планински ледник“.

Јужниот крај на планината некогаш бил дел од атлантскиот брег на Исланд. Како полека морето се повлекувало околу 5 км, на поранешниот брег останале стрмни карпи со бројни водопади, од кои најпознат е Скогафос. При посилни ветрови, водата од помалите ветрови може да биде издувана.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Eyjafjallajökull, Iceland". Peakbagger.com. Retrieved 2013-08-09.
  2. „Increasing signs of activity at Eyjafjallajökull in Iceland : Eruptions“. Scienceblogs.com. doi:10.1016/j.jog.2006 септември 005 Проверете ја вредноста |doi= (help). Архивирано од изворникот на 2010-04-19. Посетено на 17 април 2010.