Прејди на содржината

Тоурисјекидл

Координати: 64°32′31″N 20°42′56″W / 64.54194° СГШ; 20.71556° ЗГД / 64.54194; -20.71556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тоурисјекидл

Тоурисјекидл (исландски за „Тоурисов ледник“) — мал ледник и вулкан во централно-западниот дел на Исланд, југозападно од ледникот Лангјекидл. Висок е 1,350 метри.

Позиција[уреди | уреди извор]

Тоурисјекидл е сместен помеѓу ледникот Лангјекидл, источно од штитестиот вулкан Ок. Таканаречената „Ладна Долина“ лежи помеѓу овие два ледници по која поминува познатиот па Калдијдалур.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

64°32′31″N 20°42′56″W / 64.54194° СГШ; 20.71556° ЗГД / 64.54194; -20.71556