Список на вулкани во Исланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Исланд" nor "Шаблон:Location map Исланд" exists|450px|Список на вулкани во Исланд is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Исланд" nor "Шаблон:Location map Исланд" exists]]
Гримсветен
Ејафјадлајекидл
Хекла
Хенгил
Крисвик
Катла
Лаки
Ерафајекидл
Суртсеј
Асќја
Елдфел
Крафла
Лангјекидл
Хофсјекидл
Снајфедлсјекидл
Љосуфјол
Теистарејкјарбунга
Бардарбунга
Карта на сите координати: OpenStreetMap 
Преземи координати како: KML · GPX

Ова е список на активни и неактивни вулкани во Исланд. Во Исланд се наоѓаат 130 вулкански планини, од кои 18 избувнале од почетокот на населувањето на Исланд околу 900-та година.

Содржина

Список[уреди | уреди извор]

Име Висина (m) Висина (ft) Местоположба Последен избув VEI Забелешки
Асќја 1516 4974 65°02′ СГШ; 16°45′ ЗГД / 65.03° СГШ; 16.75° ЗГД / 65.03; -16.75 (Askja) 1961 5
Бардарбунга 2005 6515 64°38′ СГШ; 17°34′ ЗГД / 64.64° СГШ; 17.56° ЗГД / 64.64; -17.56 (Bárðarbunga) 1903
Бренистејнсфјол 626 2054 63°55′ СГШ; 21°50′ ЗГД / 63.92° СГШ; 21.83° ЗГД / 63.92; -21.83 (Brennisteinsfjöll) 1341 (± 1 година) 2
Елдфел 279 915 63°26′ СГШ; 20°15′ ЗГД / 63.43° СГШ; 20.25° ЗГД / 63.43; -20.25 (Eldfell) 1973 3
Елдгја ca 800 ca 2625 64°14′ СГШ; 18°22′ ЗГД / 64.24° СГШ; 18.37° ЗГД / 64.24; -18.37 (Eldgjá) 934 6 Овој вулкан всушност претставува вентил на Катла
Есјуфјол 1760 5774 64°16′ СГШ; 16°39′ ЗГД / 64.27° СГШ; 16.65° ЗГД / 64.27; -16.65 (Esjufjöll) 1927
Ејафјадлајекидл 1666 5466 63°38′ СГШ; 19°37′ ЗГД / 63.63° СГШ; 19.62° ЗГД / 63.63; -19.62 (Eyjafjallajökull) 2010 4
Фремринамур 939 3081 65°26′ СГШ; 16°39′ ЗГД / 65.43° СГШ; 16.65° ЗГД / 65.43; -16.65 (Fremrinámur) 800 п.н.е. (± 300 години)
Гренддалур 497 1631 64°01′ СГШ; 21°10′ ЗГД / 64.02° СГШ; 21.17° ЗГД / 64.02; -21.17 (Grensdalur) хибернација Активен за време на Плеистоценот
Гримснес 214 702 64°02′ СГШ; 20°52′ ЗГД / 64.03° СГШ; 20.87° ЗГД / 64.03; -20.87 (Grímsnes) ~3500 п.н.е. 3
Гримсветен 1725 5659 64°25′ СГШ; 17°20′ ЗГД / 64.42° СГШ; 17.33° ЗГД / 64.42; -17.33 (Grímsvötn) 2011 4
Хекла 1491 4892 63°59′ СГШ; 19°42′ ЗГД / 63.98° СГШ; 19.70° ЗГД / 63.98; -19.70 (Hekla) 2000 3
Хенгил 803 2634 64°11′ СГШ; 21°20′ ЗГД / 64.18° СГШ; 21.33° ЗГД / 64.18; -21.33 (Hengill) 90 (± 100 години) 2
Хердубрејд 1682 5518 65°11′ СГШ; 16°20′ ЗГД / 65.18° СГШ; 16.34° ЗГД / 65.18; -16.34 (Herðubreið) хибернација Активен за време на Плеистоценот
Хофсјекидл 1782 5846 64°51′ СГШ; 19°32′ ЗГД / 64.85° СГШ; 19.53° ЗГД / 64.85; -19.53 (Hofsjökull) хибернација Активен за време на Холоценот
Хромундартиндур 540 1772 64°04′ СГШ; 21°12′ ЗГД / 64.07° СГШ; 21.20° ЗГД / 64.07; -21.20 (Hrómundartindur) 10000 п.н.е.
Хверфјал 420 1378 65°22′ СГШ; 16°32′ ЗГД / 65.36° СГШ; 16.53° ЗГД / 65.36; -16.53 (Hverfjall) ~500 п.н.е. дел од Крафла системот
Хверавелир 1360 4462 64°45′ СГШ; 19°59′ ЗГД / 64.75° СГШ; 19.98° ЗГД / 64.75; -19.98 (Hveravellir) 950 ± 50 години 6 централен вулкан од источниот дел на системот Лангјекидл
Јолнир 70* 230* 63°18′ СГШ; 20°38′ ЗГД / 63.30° СГШ; 20.63° ЗГД / 63.30; -20.63 (Jólnir) 1966 Овој вентил на Суртсеј еродирал под морската висина
Катла 1512 4961 63°38′ СГШ; 19°03′ ЗГД / 63.63° СГШ; 19.05° ЗГД / 63.63; -19.05 (Katla) 2011 1?
Керлингарфјол 1488 4882 64°38′ СГШ; 19°19′ ЗГД / 64.63° СГШ; 19.32° ЗГД / 64.63; -19.32 (Kerlingarfjöll) хибернација Активен за време на Холоценот
Колбеинсеј 5 16 66°40′ СГШ; 18°30′ ЗГД / 66.67° СГШ; 18.50° ЗГД / 66.67; -18.50 (Kolbeinsey) 1999 [1]
Колотадингја 1177 3825 65°13′ СГШ; 16°33′ ЗГД / 65.22° СГШ; 16.55° ЗГД / 65.22; -16.55 (Kollóttadyngja) непознато
Крафла 650 2133 65°44′ СГШ; 16°47′ ЗГД / 65.73° СГШ; 16.78° ЗГД / 65.73; -16.78 (Krafla) 1984 4
Кријсувик 379 1243 63°56′ СГШ; 22°06′ ЗГД / 63.93° СГШ; 22.10° ЗГД / 63.93; -22.10 (Krýsuvík) околу ~1340 2
Кракатиндур 300 984 63°33′ СГШ; 19°18′ ЗГД / 63.55° СГШ; 19.30° ЗГД / 63.55; -19.30 (Krakatindur) непознато
Кверкфјол 1920 6299 64°39′ СГШ; 16°43′ ЗГД / 64.65° СГШ; 16.72° ЗГД / 64.65; -16.72 (Kverkfjöll) 1968 1
Лаки 1725 5606 64°04′ СГШ; 18°13′ ЗГД / 64.06° СГШ; 18.22° ЗГД / 64.06; -18.22 (Laki) 1783-84 6 дел од системот Гримсветен
Локи-Фогруфјол 1570 5151 64°29′ СГШ; 17°48′ ЗГД / 64.48° СГШ; 17.80° ЗГД / 64.48; -17.80 (Fögrufjöll) 1910
Љосуфјол 988 3241 64°52′ СГШ; 22°14′ ЗГД / 64.87° СГШ; 22.23° ЗГД / 64.87; -22.23 (Ljósufjöll) 960 (± 10 години) 3
Лисухол 540+ 1772+ 64°52′ СГШ; 23°15′ ЗГД / 64.87° СГШ; 23.25° ЗГД / 64.87; -23.25 (Lýsuhóll) хибернација Активен за време на Холоценот
Ерафајекидл 2119 6952 64°00′ СГШ; 16°39′ ЗГД / 64.00° СГШ; 16.65° ЗГД / 64.00; -16.65 (Öræfajökull) 1727 5
Престахнукур 1386 4504 64°36′ СГШ; 20°36′ ЗГД / 64.60° СГШ; 20.60° ЗГД / 64.60; -20.60 (Prestahnúkur) 7550 п.н.е. (± 500 години) централен вулкан од западниот дел на Лангјекидл системот
Рејканес 230 755 63°53′ СГШ; 22°30′ ЗГД / 63.88° СГШ; 22.50° ЗГД / 63.88; -22.50 (Reykjanes) 1879
Рејканесхригур -80 -262 63°40′ СГШ; 23°20′ ЗГД / 63.67° СГШ; 23.33° ЗГД / 63.67; -23.33 (Reykjaneshryggur) 1970(?)
Снајфедлсјекидл 1448 4751 64°48′ СГШ; 23°47′ ЗГД / 64.80° СГШ; 23.78° ЗГД / 64.80; -23.78 (Snæfellsjökull) 200 (± 150 години) 2
Суртсеј 174 571 63°18′ СГШ; 20°37′ ЗГД / 63.30° СГШ; 20.62° ЗГД / 63.30; -20.62 (Surtsey) 1963 Вулкански остров дел од архипелагот Вестманејар
Теистарејкјарбунга 564 1850 65°53′ СГШ; 16°50′ ЗГД / 65.88° СГШ; 16.83° ЗГД / 65.88; -16.83 (Theistareykjarbunga) 750 п.н.е. (± 100 години)
Тордарирна 64°07′ СГШ; 17°00′ ЗГД / 64.12° СГШ; 17.0° ЗГД / 64.12; -17.0 (Thordarhyrna) 1910 4
Торолфсфел 574 1883 63°43′ СГШ; 19°40′ ЗГД / 63.72° СГШ; 19.67° ЗГД / 63.72; -19.67 (Thórólfsfell) непознато
Тиндфјадлајекидл 1463 4800 63°47′ СГШ; 19°34′ ЗГД / 63.78° СГШ; 19.57° ЗГД / 63.78; -19.57 (Tindfjallajökull) хибернација Активен за време на Холоценот
Торфајекидл 1259 4131 63°55′ СГШ; 19°10′ ЗГД / 63.92° СГШ; 19.17° ЗГД / 63.92; -19.17 (Torfajökull) 1477 3
Тунгнафедлсјекидл 1535 5036 64°44′ СГШ; 17°55′ ЗГД / 64.73° СГШ; 17.92° ЗГД / 64.73; -17.92 (Tungnafellsjökull) хибернација Активен за време на Холоценот
Ватнајекитл 1235 4052 63°55′ СГШ; 19°40′ ЗГД / 63.92° СГШ; 19.67° ЗГД / 63.92; -19.67 (Vatnafjöll) 750 (± 1000 години)
Карта на сите координати: OpenStreetMap 
Преземи координати како: KML · GPX

Наводи[уреди | уреди извор]