Вестманаејар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вестманејар (исландски: Vestmannaeyjar) е град во јужниот дел на Исланд, односно спаѓа во Јужниот регион, брои околу 4.200 жители и е дванаесетти град по големина во Исланд. Градот е поврзан со копнен, воден и воздушен сообраќај. Вестманејар, заедно со уште неколку градови во земјата, се смета за еден од поважните и поголемите населени места во државата.