Хенгил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Hengill
Hengill behind Hveragerdi.jpg
Хенгил во 2004 година
Највисока точка
Надм. вис.803 м [1]
Заведена какоСписок на вулкани во Исланд
Координати64°11′N 21°20′W / 64.183°СГШ 21.333°ЗГД / 64.183; -21.333Координати: 64°11′N 21°20′W / 64.183°СГШ 21.333°ЗГД / 64.183; -21.333
Географија
Геологија
Вид планинаштитест вулкан
Последен избув150 ± 75 години [1]
Искачување
Најлесен патпланински

Хенгилвулкан кој се наоѓа во Исланд, во југозападниот дел на езерото Тингватлаватн.

Хенгил е вулкански систем кој се состои од два вулкани, од кои едниот е Хенгил, а другиот - Хромандутиндур. Нивната вкупна површина е приближно 100 км² и висина од 803 метри.

Последната ерупција на Хенгил била пред повеќе од 2000 години. И до денес има траги од застанатата лава на југ и на север од вулканот. Хенгил не е целосно изгаснат вулкан, тука се уште има бројни жешки извори и на доста места од земјата се гледа излегување на пареа.

Хенгил се користи како важен извор на енергија, а во таа област се градат електроцентрали.

Според преданијата во овие места живеела жената-трол Јора која ги пречекувала патниците на големиот пат и ги изедувала.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Hengill“. Смитсонова установа. https://volcano.si.edu/world/volcano.cfm?vnum=1701%E2%80%9305%3D.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]