Есјуфјол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Есјуфјол
Esjufjöll
Jökulsarlon.jpg
Ледничкото езеро Јекулсарлон со Есјуфјол во заднина.
Највисока точка
Надм. вис.1.760 м
Координати64°16′ N; 16°39′ W / 64.27° N; 16.65° W / 64.27; -16.65Координати: 64°16′ N; 16°39′ W / 64.27° N; 16.65° W / 64.27; -16.65
Географија
МестоИсланд
Геологија
Старост на карпатаХолоцен
Видстратовулкан
Последен избув1927

Есјуфјол — субглацијален вулкан на југоисточниот дел на ледената капа на глечерот Ватнајекидл, северно од вулканот Ерефајекидл кој се состои од централниот вулкан Снехета и широка купа. Поголемиот дел од вулканот, вклучително и купата од 40 km2 е покриен со ледена капа, но делови од југоисточната падина се изложени во правец на гребенот северозапад-југоисток.

Опис[уреди | уреди извор]

Повеќето од изложените карпи на вулканот се алкалинско-базалтни, но помала количина на риолитски карпи исто така се присутни. Широк јекилхлеп се спуштил југоисточно од Ватнајекидл на почетокот на септември 1927 кој мирисал на сулфур и пепел паднала врз Брејдамеркурјекидл за која се сметало дека веројатно потекнува од Есјуфјол. Иако холоценски ерупции не се потврдени од Есјуфјол, роеви земјотреси кои може да индицираат магматски поместувања биле детектирани во октомври 2002 и во 2010.

Види[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Esjufjöll“. Глобална програма за вулканизмот. Смитсонова установа. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Есјуфјол во Каталогот на исландските вулкани