Прејди на содржината

Форд Фиеста

Од Википедија — слободната енциклопедија

Форд фиеста (англиски јазик Ford Fiesta) е автомобил кој го производуваа американската фабрика на автомобили Форд. Производите се од 1976 до денес.

Историјат

[уреди | уреди извор]
Форд-Фиеста

Во декември 1973 година, Хенри Форд II и одборот на директори на компанијата Форд Мотор Компани направиле историска одлука да започне проект наречен Bobcat. Долго време, компанијата не го објавила вистинското име на новиот модел. Во 1975година на прес-конференцијата во Детроит Хенри Форд II, тој го најавил вистинското име на моделот - фијеста. Производството на новиот автомобил прво бил лансиран во две главни подружници на Форд, во Келн во Германија и Дантон во Англија. [1]

форд Фиеста спаѓа во класата на мали автомобили, кои се произведуваат од 1976 година, моментално во својата седма генерација. Фиеста се произведува во Европа, САД, Бразилво, Аргентина, Мексико, Венецуела, Кина, Индија, Тајванво, Тајланди во Јужна Африка. Фиестата продала над 15 милиони единици, а третата е најпродадена од Форд зад Форд Ескорт и Форд Ф-серија. .[2]

Во1977и1990година Фиеста го освоила третото место по изборот на Европски автомобил на годината, додека VI генерација во 2009 година освоила друго место.[3]

Сите шест генерации на фиеста се достапни во седан и вен автомобили, иако не е достапна на сите пазари. Верзиите I, II и III генерација се одликува со стандардна шасија со три врати. 1991 година В била воведен во третата генерација и беше именуван за Форд Курие. Куриер продолжил да се произведува во четвртата генерација до 2002. кога бил заменет со Форд транзитен приклучок. За петтата генерација, стандардната верзија на тупаницата се заснова на каросеријата со три врати. Шестата генерација не било првпат воведена на европскиот пазар во текот на летото во 2009 година, една година по првичното лансирање.

Досега, таа е произведена во седум генерации:[1]

  • Прва генерација (1976–1983)
  • Друга генерација (1983–1989)
  • Трета генерација (1989–1996)
  • Четврта генерација (1995–2002)
  • Петта генерација (2002–2009)
  • Шеста генерација (2008–2017)
  • Седма генерација (2017–)

Галерија

[уреди | уреди извор]

Напомена

[уреди | уреди извор]


  1. 1,0 1,1 „Историја фијесте“ (руски). avtomarket.ru. Посетено на 24 март 2014.
  2. „Ford Fiesta turns 35, hits 15 million units, celebrates“ (англиски). autoblog.com. Посетено на 24 март 2014.
  3. „Европски аутомобил године“ (англиски). caroftheyear.org. Посетено на 24 март 2014.

Споена веза

[уреди | уреди извор]