Масаи Мара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Масаи Мара, национален резерват
МСЗП Категорија II (национален парк)
Жирафи, Масаи Мара
Жирафи, Масаи Мара
[[file:Шаблон:ПолКарта Kenya Provinces Riftvalley.png|275px|Местоположба на карта]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="position: relative; text-align: center; left: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; top: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; width: Шаблон:ПолКарта Kenya Provinces Riftvalley.pngpx; font-size: Шаблон:ПолКарта Kenya Provinces Riftvalley.pngpx; line-height: 0; z-index:100;" title="">[[File:Шаблон:ПолКарта Kenya Provinces Riftvalley.png|Шаблон:ПолКарта Kenya Provinces Riftvalley.pngxШаблон:ПолКарта Kenya Provinces Riftvalley.pngpx|Масаи Мара, национален резерват|link=|alt=Местоположба на карта]]
Местоположбата на Масаи Мара
Место Кенија Кенија
Најблизок град Њери
Површина 1.510 km² км2
Основано 1974
Управа Trans-Mara and Narok County Councils

Масаи Мара е голем резерват во југо-западна Кенија. Наречен е според народот Масаи и зборот „мара“ на нивниот јазик, со значење „со точки“: опис за круговите кои ги формираат дрвјата, џбуновите, саваната и сенките на облаците во оваа област. Овој национален парк е познат и по големите мачки кои живеат таму, како и по миграцијата на зебри, газели и гну која се случува секоја година од јули до октомври.

Географија[уреди | уреди извор]

Националниот парк Масаи Мара се протега на околу 1530 km² во југо-западна Кенија. Тоа е најсеверниот дел од еко системот Мара-Серенгети, кој покрива околу 25.000 km². На југ се граничи со паркот Серенгети, а на север, исток и запад со пасторалните имоти на Масаи. Санд, Талек и Мара се најголемите реки во овој национален парк, а сезонски се појавуваат и поточиња.

Најголемиот дел од резерватот е покриен со трева; на југо-исток расте дрвото акација, а дивите животни се концентрирани најмногу во западниот дел. Делот кој е најпосетен од туристи се наожа на 224 км од Наироби.


Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]