Црква Свети Стефан (Виена)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Свети Стефан
Stephansdom
Wien - Stephansdom.JPG
Основни податоци
Место Виена, Австрија
Координати 48°12′29.9″ СГШ 16°22′22″ ИГД / 
Држава Австрија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил романескна архитектура, готска архитектура
Карактеристики

Катедралата Свети Стефан (германски : Stephansdom) ) е црква која се наоѓа во Виена, Австрија и спаѓа во склопот на Римокатоличката црква. Била изградена во 1160 година со готсски стил. Оваа градба е најважното религиозно место во Австрија.