Црква Свети Стефан (Виена)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Стефан
Stephansdom
Wien - Stephansdom.JPG
Основни податоци
МестоВиена, Австрија
Координати48°12′29.9″N 16°22′22″E / 48.208306° СГШ; 16.37278° ИГД / 48.208306; 16.37278

Катедралата Свети Стефан (германски : Stephansdom) ) е црква која се наоѓа во Виена, Австрија и спаѓа во склопот на Римокатоличката црква. Била изградена во 1160 година со готсски стил. Оваа градба е најважното религиозно место во Австрија.