Јакарски кајман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јакаре кајман
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Влекачи
Ред: Крокодиловидни
Семејство: Алигаторовидни
Род: Кајман
Вид: Јакарски кајман
Научен назив
Caiman yacare
Daudin, 1802

Јакарскиот кајман (науч. Caiman yacare, португалски: Jacaré), познат и под името парагвајски кајман е вид на кајман кој го среќаваме во централниот дел на Јужна Америка, вклучувајќи ја северна Аргентина, источна Боливија, југозападен Бразил и реките во Парагвај.

Овие животни растат до максимална должина од 2-3 метри и се хранат со риби, мекотели, цицачи и ракови. Кожата на јакарскиот кајман се употребува во производство на кожни производи па затоа често се жртви на ловокрадство.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]