Мртовечка глава (инсект)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мртовечка Глава
Acherontia atropos
Acherontia atropos
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Sphingidae
Потсемејство: Sphinginae
Род: Acherontia
Вид: A. atropos
Научен назив
Acherontia atropos
(Linnaeus, 1758)

Мртовечка Главa (латински Acherontia atropos L.) е крупна ноќна пеперуга. Припаѓа на групата самрачници (Sphingidae). Често влегува во пчелини кошници и јаде мед. Името го добила по карактеристичната шара на грбната страна од телото што потсетува на мртовечка глава. Има распон на крилјата и до 12 см. Живее на суви и сончеви терени. Активна е ноќе. Распространета е во Јужна Европа и во Северна Африка. Во Македонија се среќава ретко[1].

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Шапкарев, Јонче (1991). Зоологија на без’рбетните животни. Скопје.