Анкогел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анкогел
Ankogel
Анкогел (во средината)
Највисока точка
Надм. вис.3.252 м
Географија
Анкогел на карта

Карта

МестоКорушка / Салцбург, Австрија
Матичен венецВисоки Таури
Искачување
Прво освојување~ 1742[1]

Анкогел (германски: Ankogel) — планина во Австрија, во состав на Анкогелската група на венецот Високи Таури. Со 3.252 м[2] го зазема второто место по висина во групата, веднаш по Хохалмшпице (3.360 м).

Покрај планинарењето, до Анкогел се стасува и со жичница од Малниц, и со тоа ова е една од најпристапните планини на Алпите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Braham, Trevor (2013). When the Alps Cast Their Spell: Mountaineers of the Alpine Golden Age. Neil Wilson Publishing. ISBN 9781906476342. Посетено на 2 January 2015.
  2. „Österreichische Karte 1:50.000 (ÖK 50)“. austrianmap.at. Посетено на 5 January 2015.