Нуева Еспарта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нуева Еспарта
'
Сојузна држава
Знаме на Нуева Еспарта
Гесло: нема
Химна: Химна на Нуева Еспарта
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1909
Главен градЛа Асунсион
Управа
 • УправникМорел Родригес (2004–2008)
Површина
 • Вкупна1,150 км2 (0,444 ми2)
Ранг23-та
 &100000000000000001200000,12% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно436,900
 • Ранг20-та
 &100000000000000016799991,68% од земјата
Час. појасUTC-04:30
ISO 3166VE-O
Државно дрвоГвајакан
(Guaicum officinale)
Мреж. местоguaiqueri.net

Нуева Еспарта (шпан. Nueva Esparta, „Нова Спарта“) е една од 23 држави (estados) на Венецуела. Составена е од островите MargariМаргарита (најголем и најважен остров), Коче, и ненаселениот Кубагва.

Државата е најмала по површина и е сместена во североисточниот карипски брег на Венецуела. Името доаѓа од покажаното херојство на самиот народ кој живее на островот низ текот на венецуелската борба за независност од Шпанија, кои биле храбри како Спартанските војници во Стара Грција. островот Маргарита има површина од 934 км2.

Табела на Општини и население[уреди | уреди извор]

Општина Површина
км2
Население
попис
2001-10-21
Центар на
општините
Општини во Нуева Еспарта
Антолин дел Кампо 66 20,325 Ла Плаза де Парагвачи
Арисменди 55 23,097 Ла Асунсион
Диаз 141 47,257 Парохија Сан Хуан Батиста
Гарсија 89 45,606 Ел Валје дел Еспириту санто
Гомес 91 30,237 Санта Ана
Манеиро 38 35,400 Пампатар
Маркано 43 28,256 Хуан Гриего
Марињо 39 84,534 Порламар
Макано1) 320 20,935 Бока де Рио
Туборес2) 207 29,962 Пунта де Пиедрас
Villalba3) 61 8,242 Сан Педро де Коче
Нуева Еспарта 1,150 373.851 Ла Асунсион
1) западен полуостров
2) вкл. го островот Кубагва
3) се совпаѓа со островот Коче

Поврзано[уреди | уреди извор]