Јаракуј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаракуј
'
Сојузна држава
Знаме на Јаракуј
Гесло: нема
Химна: Химна на Јаракуј
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1909
Главен градСан Фелипе
Управа
 • УправникКарлос Хименес (2004–2008)
Површина
 • Вкупна7,100 км2 (2,741 ми2)
Ранг19-та
 &100000000000000007700000,77% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно597,700
 • Ранг18-та
 &100000000000000021600002,16% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-U
Државно дрвоЧагуарамо
(Roystonea venezuelana)
Мреж. местоyaracuy.gob.ve

Јаракуј е една од 23 држави (estados) на Венецуела. Се граничи со Фалкон на север, на запад со Лара, на југ со Португеса и Кохедес и на исток со Карабобо.

Има планински релјеф: сртовите наАндите завршуваат тука. Има два планински система, Сиера де Ароа на север и на југ е Сиера де Ниргуа. Помеѓу нив тече истоименат река Јаракуј. Скоро сите цела и градови се наоѓаат во оваа долина, вклучувајќи го и главниот град Сан Фелипе.

Скоро целото стопанство се заснова на агрономоијата (шеќерна трска, пченка, сточарство).

Јаракуј има површина од 7,100 км2. Население: 597,700 жители (2007).

Општини и нивни седишта[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]