Трухиљо (сојузна држава во Венецуела)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трухиљо
'
Сојузна држава
Знаме на Трухиљо
Гесло: none
Химна: Химна на Трухиљо
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1899
Главен градТрухиљо
Управа
 • УправникХилмер Вилориа (2004–2008)
Површина
 • Вкупна7,400 км2 (2,900 ми2)
Ранг18-та
 &100000000000000008100000,81% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно711,400
 • Ранг17-та
 &100000000000000025800002,58% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-T
Државно дрвоБукаре Анауко
(Erythrina fusca)
Мреж. местоgbet.gov.ve

Трухиљо (шпански: Estado Trujillo) е една од 23-те сојузни држави во Венецуела.

Главен град е истоимениот Трухиљо.

Зафаќа повшина од 7.400 км2 и во 2007, вкупно 711.400 жители.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Трухиљо има 20 општини.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Предлошка:Венецуела-гео-никулец