Арагва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арагва
'
Сојузна држава
Знаме на АрагваГрб на Арагва
Гесло: нема
Химна: Химна на Арагва
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1899
Главен градМаракај
Управа
 • УправникДидалко Боливар Гратерол (2004–2008)
Површина
 • Вкупна7,014 км2 (2,708 ми2)
Ранг20-та
 &100000000000000007600000,76% од земјата
Население (2008 est.)
 • Вкупно1,689,056 [1]
 • Ранг6-та
 &100000000000000062800006,28% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-D
Државно дрвоСаман
(Pithecellobium saman)
Мреж. местоaragua.gob.ve

Арагва (шпански: Aragua) е сместена во северноцентралниот дел на Венецуела. Таа е дел од терените на џунгла и од карипските плажи. Најпопуларни се Ката и Чорони Тука е основан и правиот Национален парк во Венецуела, кој се вика Хенри Питиер Национален парк.

Главен град е Макарај.

Арагва има вкупна површина од 7,014 км2 и 1,665,200 жители.(2001)

Географија[уреди | уреди извор]

Арагва граничи со Карипското Море на севе. Тука се протегаат и Кодилерите, со локалниот највисок врв Кодаци кој има 2400m надворска висина. поголемиот дел од државата на север е планиска и помалку е застапено современото земјоделство, за разлика од југот каде се е рамница. На запад се граничи со езерото Валенсија.

Најголеми реки се истоимената Арагва, гуарико, Лимон, Туј Пао и Турмеро. Тие се влеваат во Карипското Море, езерото Валенсија или реката Ориноко. резервоарот Каматагуа е еден од најголемите, кој го снабдува Каракас со вода.

Општини[уреди | уреди извор]

Арагва има 18 општини (municipios).

Општините во Арагва

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]