Делта Амакуро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Делта Амакуро
'
Сојузна држава
Знаме на Делта Амакуро
Гесло: La Paz en la Federación
(превод: Мир во Федерацијата)
Химна: Химна на Делта Амакуро
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1991 ¹
Главен градТукупита
Управа
 • УправникЈелица Сантаела (2004–2008)
Површина
 • Вкупна40,200 км2 (15,521 ми2)
Ранг7-ма
 &100000000000000043899994,39% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно152,700
 • Ранг23-та
 &100000000000000420000000,42% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-Y
Државно дрвоЦрвена Мангла
(Rhizophora mangle)
Мреж. место[unavailable unavailable]
¹ Пред овој датум, делта Амакуро имаше федерален територијален статус.

Делта Амакуро е една од 23 држави (estados)на Венецуела.

Главен град е Тукупита.

Делта Амакуро има површина од 40,200 км2 и во 2007, имаше население со вкупен број од 152,700.

Општини и нивни седишта[уреди | уреди извор]

  1. Антонио Диаз (Куриапо)
  2. Касакоима (Сиера Иматака)
  3. педерналес (Педерналес)
  4. Тукупита (Тукупита)

Поврзано[уреди | уреди извор]