Апуре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Апуре
'
Сојузна држава
Знаме на Апуре
Знаме
Гесло: нема
Химна: Химна на Апуре
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1901
Главен град Сан фернандо де Апуре
Управа
 • Управник Хесус Aгвилартe (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 76,500 km2 (29,500 sq mi)
Ранг 3-та
  &100000000000000083499998.35% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 473,900
 • Ранг 19-та
  &100000000000000016299991.63% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-C
Државно дрво Меркурска Ликанија
(Licania pyrifolia)
Мреж. место apure.gob.ve

Апуре (шпански: Estado Apure) е една од 23 сојузни држави на Венецуела.

Главен град е Сан Фернандо де Апуре. Покраината е наречена по реката Аупре, притока на Ориноко.

Според пописот од 2001, а проценките од 2007 Апуре има 473.900 жители.

Општини и нивните седишта[уреди | уреди извор]

  1. Ачагуас (Ачагуас)
  2. Бируака (Бируака)
  3. Муњос (Брусуал)
  4. Паез (Гуасдуалито)
  5. Педро Камехо (Сан Хуан де Пајара)
  6. Ромуло Галегос (Елорса)
  7. Сан Фернандо (Сан Гернандо де Апуре)

Поврзано[уреди | уреди извор]