Кохедес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кохедес
'
Сојузна држава
Знаме на Кохедес
Знаме
Гесло: Ad sum
(превод: Јас сум тука)
Химна: Химна на Кохедес
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1864
Главен град Сан Карлос
Управа
 • Управник Џони Јањес (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 14.800 km2 (5.714 sq mi)
Ранг 13-та
  &100000000000000016200001.62% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 300.300
 • Ранг 22-ра
  &100000000000000011399991.14% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-H
Државно дрво Апамате
(Tabebuia rosea)
Мреж. место cojedes.gob.ve

Кохедес е една од 23 држави (estados) на Венецуела.

Главен град е Сан Карлос.

Кохедес има вкупма површина од 14,800 km² и, во 2007, имаше население од 300,300 жители.

Општини и нивни седишта[уреди | уреди извор]

  1. Ансоатегуи (Кохедес)
  2. Ел Пао де Сан Хуан Баутиста (Ел Пао)
  3. Фалкон(Тинаквило)
  4. Хирардот (Ел Баул)
  5. Лима Бланко (Макапо)
  6. Рикаурте (Либертад)
  7. Ромуло Галегос (Лас Вегас)
  8. Сан Карлос де Аустриа (Сан Карлос)
  9. Тинако (Тинако)