Сулија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сулија
'
Сојузна држава
Знаме на Сулија
Знаме
Гесло: нема
Химна: Химна на Сулија
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1864
Главен град Маракаибо
Управа
 • Управник Мануел розалес (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 63.100 km2 (24.363 sq mi)
Ранг 5-та
  &100000000000000069199996.92% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 3.620.200
 • Ранг 1-ва
  &1000000000000001386999913.87% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-V
Државно дрво Кокосова Палма
(Cocos nucifera)
Мреж. место gobernaciondelzulia.gov.ve

Сулија (шпански: Zulia) — сојузна држава во Венецуела. Главен град е Маракаибо. Зафаќа површина од 63.100 км2 и население од 3.620.200 жители (2007), прва по населеност во Венецуела.

Етимологија на името на Венецуела[уреди | уреди извор]

Општините во Сулија

Името „Венецуела“ доаѓа од околината на Маракаибо. Имено шпанските конквистадори кога дошле во оваа област наишле на индијански народ кои живее на накони живеалишта во вода. И по тоа тие тоа место го нарекле „Мала Венеција“ (Pequeña Venecia) или Venezuela.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Сулија е поделена на 21 општина.

Поврзано[уреди | уреди извор]