Миранда (сојузна држава во Венецуела)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миранда
'
Сојузна држава
Знаме на Миранда
Знаме
Грб на Миранда
Грб
Гесло: нема
Химна: Химна на Миранда
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1909
Главен град Лос Теквес
Управа
 • Управник Диосдадо Кабелјо (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 7.950 km2 (3.070 sq mi)
Ранг 17-та
  &100000000000000008700000.87% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 2,857,900
 • Ранг 2-ра
  &1000000000000001030000010.3% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-M
Државно дрво Бела Роза
(Brownea leucantha)
Мреж. место miranda.gob.ve
Поглед на Чакао Алтамира

Мирандасојузна држава во Венецуела .

Рангирана како втора по бројот на население, по Сулија. Во 2007 таа имаше приближно 2.857.943 жители. Исто така има и најголем индекс на човеков развој во Венецуела. Миранда е исто така многу важен политички, економски и културен град. Главен град е Лос Теквес.

Миранда има површина од 7.950 км².

Општини и нивни седишта[уреди | уреди извор]

 1. Акеведо, Каукагва
 2. Андрес Бело, Сан Хозе де Барловенто
 3. Барута, Нуестра сењора дел Позарио де Барута
 4. Брион, Игвероте
 5. Буроз, Мампорал
 6. Каризал, Каризал
 7. Чакао, Чакао
 8. Кристобал Рохас, Чаралјаве
 9. Ел Атилио, Ел Атилјо
 10. Гваикаипуро, Лос Теквес
 11. Индепенденсија, Санта Тереса дел Туј
 12. Ландер, окумаре дел Туј
 13. Лос Салијас, Сан Антонио де лос Алтос
 14. Паез, Рио Чико
 15. Пас Кастилјо, Санта Лусија
 16. Педро Гуал, Купира
 17. Плаза, Гваренас
 18. Симон Боливар, Сан Франсиско де Јаре
 19. Сукре, Петаре
 20. Урданета, Куа
 21. Замора, Гватире

Поврзано[уреди | уреди извор]