Сукре (сојузна држава во Венецуела)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сукре
'
Сојузна држава
Знаме на СукреГрб на Сукре
Гесло: нема
Химна: Химна на Сукре
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1909
Главен градКумана
Управа
 • УправникРамон Мартинез (2004–2008)
Површина
 • Вкупна11,800 км2 (4,556 ми2)
Ранг14-та
 &100000000000001290000001,29% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно916,600
 • Ранг10-та
 &100000000000003340000003,34% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-R
Државно дрвоДаб
(Platymiscium diadelphum)
Мреж. местоedosucre.gov.ve

Сукре е една од 23 држави (estados) на Венецуела. Главе град е Кумана. Сукре има површина од 11,800 км2 и во 2007, имаше околу 916,600 жители.

Општини и нивни седишта[уреди | уреди извор]

Административна поселба на Сукре

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 10°38′44″N, 63°02′20″W