Монагас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Монагас
'
Сојузна држава
Знаме на Монагас
Знаме
Гесло: Resistió con valor
(превог: Отпор со храброст)
Химна: Химна на Монагас
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1909
Главен град Матурин
Управа
 • Управник Хосе Брисењо (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 28.900 km2 (11.158 sq mi)
Ранг -та
  &100000000000000031499993.15% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 855,300
 • Ранг -та
  &100000000000000032599993.26% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-N
Државно дрво Палма де Мориче
(Mauritia flexuosa)
Мреж. место monagas.gov.ve

Монагас е една од 23-те сојузни држави во Венецуела.

Монагас има површина од 28.900 км² и во 2007 имаше 855.300 жители.

Монагас е опколена од државата Сукре на север, Анзоатеги на запад и југ, Боливар на југ, Делта Амакуро на југ и исток и Заливот Париа на североисток.

државата е наречена по генералот Хосе Тадео Монагас, роден во овј регион, и неговиот брат Хосе Грегорио Манагас, роден во соседната Анзоатеги.

Главен град е Матурин.

Општини и нивни седишта[уреди | уреди извор]

 1. Акоста (Сан Антонио де Капајакуар)
 2. Аквасај (Агуасај)
 3. Боливар (Карипито)
 4. Caripe (Карипе)
 5. Кадењо (Каикара)
 6. езекиел Замора (Пунта де Мата)
 7. Либертадор (Тембладор)
 8. Матурин (Матурин)
 9. Пиар(Арагва де Матурин)
 10. Пунсерес (Квириквире)
 11. Санта Барбара (Санта Барбара)
 12. Сотилјо (Баранкас)
 13. Уракоа (Уракоа)

Поврзано[уреди | уреди извор]