Фалкон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фалкон
'
Сојузна држава
Знаме на Фалкон
Знаме
Гесло: Dios y Federación
(превод: Господ и Федерацијата)
Химна: Химна на Фалкон
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1864 ¹
Главен град Санта Ана де Коро
Управа
 • Управник хесус Монтилја (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 24.800 km2 (9.575 sq mi)
Ранг 10-та
  &100000000000000027100002.71% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 901.500
 • Ранг 11-та
  &100000000000000034500003.45% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-I
Државно дрво Кухи Јагве
(Prosopis juliflora)
Мреж. место gobiernodefalcon.com.ve
¹ Како Коро; во 1874, се преименува во Фалкон.

Фалкон е една од 23 држави (estados) на Венецуела .

Главен град е Санта Ана де Коро.

фалкон има вкупна површина од 24,800 km²и во 2007, броеше население од вкупно 901,500 жители.

Државата е наречена по претседателот Фалкон.

Во Фалкон има 4 национални паркови. Меданос, Куева де ла Кебрада дел Торо, Морокој и Сиера де Сан Луис.

Островот Аруба е на 27 km оддалечен од северниот брег на Парагуана полуостровот..

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Фалкон има 25 опѓтини.

Види исто така[уреди | уреди извор]