Гварико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гварико
Estado Guárico
Сојузна држава
Грб на Гварико
Грб
Гесло: Si amas la libertad, ven a mis pampas
(превод: Ако ја сакаш слободата, дојди во моите предели)
Химна: Химна на Гварико
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1900
Главен град Сан Хуан де лос Морос
Управа
 • Управник Едуардо Мануит (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 64.986 km2 (25.091 sq mi)
Ранг 4-та
  &100000000000000710000007,1% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 745.100
 • Ранг 16-та
  &100000000000002850000002,85% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-J
Државно дрво Палма Ланера
(Copernicia tectorum)
Мреж. место guarico.com.ve

Гварико е една од 23-те сојузни држави во Венецуела.

Главен град е Сан Хуан де лос Морос. Зафаќа повшина од 64 986 км² и во 2007 имал 745.100 жители.


Општини и нивни седишта[уреди | уреди извор]

 1. Камагван (Камагван)
 2. Чагуарамас (Чагуарамас)
 3. Ел Сокоро (Ел Сокоро)
 4. Франсиско де Миранда (Калабосо)
 5. Хосе фекикс Рибасв (Тукупидо)
 6. Хосе Тадео Монагас (Алтаграсија де Оритуко)
 7. Хуан Херман Роскио (Сан Хуан де лос Морос)
 8. Хулијан Мелјадио (Ел Сомбреро)
 9. Лас Мерседес (Лас Мерседес)
 10. Леонардо Инфанте (Валје де ла Паскуа)
 11. Ортис (Ортис)
 12. Педро Зараса (Зараса)
 13. Сан Херонимо де Гвајабал (Гвајабал)
 14. Сан Хозе де Гварибе (Сан Хозе де Гварибе)
 15. Санта Марија де Ипире (Санта Марија де Ипире)

Поврзано[уреди | уреди извор]