Португеса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Португеса
'
Сојузна држава
Знаме на Португеса
Знаме
Гесло: Honor y Gloria
(превод: Чест и Слава)
Химна: Химна на Португеса
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1909
Главен град Гуанаре
Управа
 • Управник Антониа Муњоз (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 15.200 km2 (5.869 sq mi)
Ранг 12-та
  &100000000000000016499991.65% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 873.400
 • Ранг 12-та
  &100000000000000033399993.34% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-P
Државно дрво Махагони
(Swietenia macrophylla)
Мреж. место portuguesa.gob.ve

Португеса е една од 23 држави (estados) на Венецуела.

Главен град е Гуанаре, основан во 1591 година.

португеса има површина од 15,200 km² и во 2007, имаше 873,400 жители.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Добиено е според реката Портуеса, но според легендата името е добиено од една преубава португалка, која се удавила во таа река.

Општини[уреди | уреди извор]

 1. Агуа Бланка (Агуа Бланка)
 2. Арауре (Арауре)
 3. Естелјер (Пириту)
 4. Гванаре (Гванаре)
 5. Гванарито (Гванарито)
 6. Монсењор Хозе Висенте де Унда (Параизо де Чабаскен)
 7. Оспино (Оспино)
 8. Паез (Акаригва)
 9. Папелон (Папелон)
 10. Сан Хенаро де Боконоито (Боконоито)
 11. Сан Рафаел де Оното (Сан Рафаел дел Оното)
 12. Санта Росалиа (Ел Плајон)
 13. Сукре (Бискикуј)
 14. Турен (Вилја Брузуал)

Види исто така[уреди | уреди извор]