Амазон (сојузна држава во Венецуела)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амазонас
Estado Amazonas
Сојузна држава
Знаме на АмазонасГрб на Амазонас
Гесло: Honor y Lealtad
(превод: Чест и лојалност)
Химна: Химна на Амазонас
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1994 ¹
Главен градПуерто Ајакучо
Управа
 • УправникЛиборио Гварула (2005–2009)
Површина
 • Вкупна180,145 км2 (69,554 ми2)
Ранг2-ра
 &1000000000000001937999919,38% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно142,200
 • Ранг24-та
 &100000000000000003000000,3% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-Z
Државно дрвокаучук
(Hevea benthamiana)
Мреж. местоamazonas.gob.ve
Претходно со статус на сојузна територија

Амазонас (шпански: Estado Amazonas) е една од 23-те сојузни држави на Венецуела.

Главен град е Пуерто Ајакучо. До 1900 главен бил Сан Фернандо де Атапабо.

Така е крстена по реката Амазон, иако низ поголемиот дел тече реката Ориноко.

Амазонас има површина од 180.145 км2, а во 2007 г. имала население од 142.200 жители.

Општини и нивни седишта[уреди | уреди извор]

  1. Алто Ориноко (Ла Есмералда)
  2. Атапабо (Сан Фернандо де Атапабо)
  3. Атурес (Пуерто Ајакучо)
  4. Аутана (Исла Ратон)
  5. Манапјаре (Сан Хуан де Манапјаре)
  6. Мароа (Мароа)
  7. Рио Негро (San Carlos de Río Negro)

Координати: 3°30′N, 66°00′W