Варгас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варгас
'
Сојузна држава
Знаме на Варгас
Знаме
Гесло: Igualdad, Libertad, Propiedad y Seguridad.
(превод: Еднаквост, Слобода, Напредок и Сигурност)
Химна: Химна на Варгас
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1998
Главен град Ла Гварја
Управа
 • Управник Антонио Родригез Сан Хуан (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 1.496 km2 (0.578 sq mi)
Ранг 22-ра
  &100000000000000001600000.16% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 332,900
 • Ранг 21-ва
  &100000000000000012900001.29% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-X
Државно дрво н/а
(н/а)
Мреж. место estadovargas.gov.ve

Варгас е една од 23-те сојузни држави на Венецуела. Наречена е по првиот венецуелски невоен претседател Хосе Марија Варгас. Се граничи со Арагва на запад, Миранда на исток, Карипското Море на север и и со Престолнинскиот округ на југ. Во неа се наоѓаат најголемото пристаниште и аеродром. Главен град е Ла Гвајра.

Во 1999 Варгас настрада во едно од најголемите лизфања на земјиштето попзната како La Tragedia de Vargas, (Трагедијата на Варгас), која комплетно уништи малечки градчиња и принуди илјадници да ги напуштат своите домови и да се преселат. Илјадници го загубија животот не само во Варгас, туку и во другите држави.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]