Карабобо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карабобо
'
Сојузна држава
Знаме на Карабобо
Знаме
Гесло: Ocassus servitutis
(превод: Одбивање на ропството)
Химна: Химна на Карабобо
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1864
Главен град Валенсија
Управа
 • Управник Луис Фелипе Акоста Карлес (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 4.650 km2 (1.795 sq mi)
Ранг 21-ва
  &100000000000000005100000.51% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 2.227.000
 • Ранг 4-та
  &100000000000000083800008.38% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-G
Државно дрво Каморуко
(Sterculia apelata)
Мреж. место carabobo.gob.ve

Карабобо е една од 23 држави (estados) на Венецуела.

главен град е Валенсија и е најголем индустриски центар.

карабобо се наоѓа на само 2 часа вожење по автопатот што води до Каракас. Државата има 4,650 km² и , во 2007, имаше 2,227,000 жители.

"Битката во Карабобо" на 24 јули 1821 беше решавчка за Венецуела за нејзиното отцепување од Шпанија. Точното место на битката се вика "Estado Carabobo" (државата Карабобо).

Општини и нивни седишта[уреди | уреди извор]

 1. Бехума (Бехума)
 2. карлос Арвело (Гуигуе)
 3. Диего Ебара (Мариара)
 4. Гуакара (Гуакара)
 5. Хуан Хосе Мора (Морон)
 6. Либертадор (Токуито)
 7. Лос Гуајос (Лос Гуајос)
 8. Миранда (Миранда)
 9. Монталбан (Монталбан)
 10. Нагванагва(Нагванагва)
 11. Пуерто Кабело (Пуерто Кабело)
 12. Сан Диего (Сан Диего)
 13. Сан Хоакин (Сан Хоакин)
 14. Валенсија (Валенсија)

Гувернери на Карабобо[уреди | уреди извор]

 • 1988 - 1989 Луис Томас Изагвире
 • 1989 Пабло Гонзалес
 • 1989 - 1995 Енрике Салас Ромер
 • 1995 - 2004 Енрике фернандоo Салас ФеоВиди исто така[уреди | уреди извор]