Сојузни држави во Венецуела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на сојузните држави во Венецуела

Венецуела е поделена на 23 сојузни држави (шпански: estados), 1 престолнински округ (Distrito Capital) и сојузни територии (Dependencias Federales) што се состојат од голем број острови. Државата исто така полага право на територијата Гвајана Есекиба, која се состои од шест окрузи во состав на соседна Гвајана.

Сојузни држави[уреди | уреди извор]

Ова е список на сојузните држави во земјата, наведени со нивните обележја, податоци, главни градови и местоположба на карта.

Знаме Грб Сојузна држава Главен град Население
(2010)
Површина
(км²)
Регион На карта
Flag of Amazonas Indigenous State.svg Escudo del Estado Amazonas.svg Амазон Пуерто Ајакучо 142.200 180.145 Гвајански Amazonas in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Anzoátegui State (original version).svg Escudo del Estado Anzoategui.svg Анзоатеги Барселона 1.654.900 43.300 Североисточен Anzoategui in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Apure State.svg Апуре Сан Фернандо де Апуре 499.900 76.500 Лјаношки Apure in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Aragua State.svg Escudo de Aragua.svg Арагва Маракај 1.665.200 7.014 Централен Aragua in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Barinas State.svg Баринас Баринас 756.600 35.200 Андски Barinas in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Bolívar State.svg Ve bolivar-escut.png Боливар Боливар 1.852.800 238.000 Гвајански Bolivar in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Vargas State.svg Варгас Ла Гвајра 337.900 1.496 Престолнински Vargas in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Guárico State.svg Escudo de Guárico.svg Гварико Сан Хуан де Лос Морос 745.100 64.986 Лјаношки Guarico in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Delta Amacuro State.svg Делта Амакуро Тукупита 159.700 40.200 Гвајански Delta Amacuro in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Zulia State.svg Сулија Маракибо 4.020.200 63.100 Сулијански Zulia in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Yaracuy State.svg Јаракуј Сан Фелипе 640.700 7.100 Среднозападен Yaracuy in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Carabobo State.svg Карабобо Валенсија 2.531.000 4.650 Централен Carabobo in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Cojedes State.svg Кохедес Сан Карлос 340.300 14.800 Централен Cojedes in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Falcón.svg Фалкон Коро 961.500 24.800 Среднозападен Falcon in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Lara State.svg Лара Баркисимето 1.999.100 19.800 Среднозападен Lara in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Mérida State.svg Coat of arms of Mérida State.svg Мерида Мерида 895.800 11.300 Андски Merida in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Miranda state.svg Миранда Лос Текес 3.010.900 7.950 Престолнински Miranda in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Monagas State.png Монагас Матурин 999.300 28.930 Североисточен Monagas in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Nueva Esparta.svg Нуева Еспарта Ла Асунсион 508.900 1.150 Островски Nueva Esparta in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Portuguesa.svg Португеса Гванаре 919.400 15.200 Среднозападен Portuguesa in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Sucre State.svg Coat of arms of Sucre State.svg Сукре Кумана 945.600 11.800 Североисточен Sucre in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Táchira.svg Escudo Estado Tachira.svg Тачира Сан Кристобал 1.225.300 11.100 Андски Tachira in Venezuela (+claimed).svg
Flag of Trujillo State.svg Трухиљо Трухиљо 747.400 7.400 Андски Trujillo in Venezuela (+claimed).svg

Подрачја со посебен статус[уреди | уреди извор]

Знаме Грб Површина Главен град Население
(2007)
Површина
(км²)
На карта
Bandera de Caracas.svg Coat of arms of Caracas.svg Престолнински округ Каракас 2.085.500 433 Capital District in Venezuela (special marker) (+claimed).svg
Federal dependencies of Venezuela's Flag.svg Сојузни територии Лос Рокес 15.420 342 Federal Dependencies in Venezuela (special marker) (+claimed).svg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]