Баркисимето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баркисимето
Nueva Segovia de Barquisimeto
Baqtoeste.jpg
Знаме на Баркисимето Nueva Segovia de Barquisimeto
Знаме
Амблем на Баркисимето Nueva Segovia de Barquisimeto
Амблем
Прекар(и): "Capital musical de Venezuela" (македонски: " Музичката престолнина на Венецуела) " " Ciudad Crepuscular"
Општината Ирибарен
Општината Ирибарен
Баркисимето Nueva Segovia de Barquisimeto is located in Венецуела
Баркисимето Nueva Segovia de Barquisimeto
Баркисимето
Nueva Segovia de Barquisimeto
Општината Ирибарен
Координати: 10°03′49″N 69°20′05″W / 10.06361° СГШ; 69.33472° ЗГД / 10.06361; -69.33472
ЗемјаВенецуела
ДржаваЛара
ОпштинаИрибарен
Основан1563
Управа
 • ГрадоначалникЕнри Хосе Фалкон Фуентес (PSUV)
Површина
 • Вкупна2.760 км2 (1,070 ми2)
Надм. вис.&10000000000000566000000566 м
Население (2007)
 • Вкупно1,500,000
 • Густина324,6/км2 (8,410/ми2)
 • ДемонимБаркисиметано
Часовен појасVST (UTC-4:30)
 • Лете (ЛСВ)not observed (UTC-4:30)
Поштенски код3001
Повик. бр.0251
Мреж. местоalcaldiadebarquisimeto.gov.ve
површината и населението не се однесува на општинските рамки

Координати: 10°3′50″N 69°20′05″W / 10.06389° СГШ; 69.33472° ЗГД / 10.06389; -69.33472

Баркисимето (шпански: Barquisimeto) е главен град на венецуелската држава Лара и се наоѓа во централнозападниот дел на Венецуела, на пола пат помеѓу Каракас и Маракаибо. Низ него поминува реката Турбио.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]