Кацушика Хокусај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кацушика Хокусај
葛飾 北斎
Hokusai portrait.png
Автопортрет од 1839 г.
Роден(а) Токитаро
時太郎

31 октомври 1760 (точниот датум е спорен)
Едо (денес Токио), Јапонија
Починал(а) 10 мај 1849(1849-05-10) (aged 88)
Едо (денес Токио), Јапонија
Националност Јапонец
Познат(а) по сликарство и дрвен печат „укијо-е
Значајни дела „Големиот бран кај Канагава“

Кацушика Хокусај (јапонски: 葛飾北斎; 31 октомври? 1760 - 10 мај 1849) — еден од најзначајните јапонски уметници во стилот на укијо-е. Со неговата уметност тој развил интерес во Јапонија. Во неговите слики тој ги прикажувал секојдневните убавини на Јапонија.

Најпознат е по неговата збирка на „Триесет и шест погледи на планината Фуџи“ (1829–32), каде е сместено и влијателното дело „Големиот бран кај Канагава“ кое извршило огромно влијание врз развојот на импресионизмот.

„Големиот бран кај Канагава“ од збирката „Триесет и шест погледи на планината Фуџи“ (1829–32)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]