Црква Вознесение Христово (Санкт Петербург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Храм на Исусовото Вознесение
Храм Спаса на Крови
Savior on blood from canal.jpg
Основни податоци
Место Санкт Петербург, Русија
Координати
Религија Руска Православна Црква
Држава Русија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Југендстил
Карактеристики

Храмот на Исусовото вознесение (руски : Храм Спаса на Крови ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија. Изградбата на црквата започнала во времето на Александар III во 1883 година а била довршена во времето на Николај II во 1907 година. Храмот спаѓа во склопот на Руската Православна црква.