Црква „Вознесение Христово“ (Санкт Петербург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Храм на Исусовото Вознесение
Храм Спаса на Крови
Основни податоци
МестоСанкт Петербург, Русија
КоординатиКоординати: 59°56′24″N 30°19′43″E / 59.94000° СГШ; 30.32861° ИГД / 59.94000; 30.32861
ПрипадностРуска православна црква

Храмот на Исусовото вознесение (руски : Храм Спаса на Крови ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија. Изградбата на црквата започнала во времето на Александар III во 1883 година а била довршена во времето на Николај II во 1907 година. Храмот спаѓа во склопот на Руската Православна црква.