Разлика помеѓу преработките на „Костур (округ)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 140 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
[[Податотека:Kastoria Regional Unit Building 2 2013.JPG|мини|десно|250п|Управата на Костурскиот округ во Костур]]
'''Костур''' или '''Костурски округ''' ({{lang-el|Περιφερειακή Ενότητα Καστοριάς)}}, ''Перефериаки Енотита Касторияс'') — [[окрузи во Грција|округ]] во областа [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]], денес [[Грција]]. Сместена е во северозападниот дел на [[Егејска Македонија]] и се состои од три општини: [[Костур (град)|Костур]], [[Нестрам]] и [[ХрупиштаОрестида (општина)|Орестида]]. Администратицен центар е градот [[Костур (град)|Костур]]. Општините се сочинети од вкупно 15 општински единици, составени од поголем број села.
 
== Географија ==
Општините се следниве:
 
* [[Костур (градопштина)|Костур]] (1)
* [[Нестрам (општина)|Нестрам]] (2)
* [[Орестида (општина)|Орестида]] (3)
* [[Хрупишта]] (3)
 
=== Костур ===
* [[Нестрам]]
 
=== ХрупиштаОрестида ===
[[Податотека:143 Hrupishta Church.jpg|мини|десно|Поглед на црквата „Св. Нектариј“ во ХрупиштаОрестида]]
Општината [[ХрупиштаОрестида (општина)|Орестида]] (грч. ''Άργος Ορεστικό'') е поделена на следниве општински единици:
 
* Јон Драгумис
{{Костур}}
{{Нестрам}}
{{Орестида}}
{{Хрупишта}}
{{Западна Македонија (Грција)}}
{{Окрузи во Грција}}

Прегледник