Стенско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стенско
Стенско во рамките на Грција
Стенско
Стенско (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Општина Општина Нестрам


Стенско (на грчки: Στενά, Стена) е село во Егејска Македонија, Република Грција, во Општина Нестрам(Δήμος Νεστορίου), Околија Костур(Νομός Καστοριάς).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]