Ново Котелци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Котелци
Νέα Κοτύλη
Ново Котелци
Ново Котелци
Ново Котелци is located in Грција
Ново Котелци
Ново Котелци
Местоположба во областа
Ново Котелци во рамките на Нестрам (општина)
Ново Котелци
Местоположба на Ново Котелци во Општина Нестрам и областа Западна Македонија
Координати: 40°29′N 20°59′E / 40.483° СГШ; 20.983° ИГД / 40.483; 20.983Координати: 40°29′N 20°59′E / 40.483° СГШ; 20.983° ИГД / 40.483; 20.983
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаНестрам
Општ. единицаНестрам
Надм. вис.&100000000000013110000001,311 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно86
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ново Котелци (грчки: Νέα Κοτύλη, Неја Котили) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Нестрам во областа Западна Македонија, Грција. Има населенио од 86 жители (2001).

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено на падините од североисточната страна на планината Горуша, на околу четири километри североисточно од селото Котелци, кое настрадало за време на војната, југозападно од Костур и Нестрам.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Ново Котелци е нова населба изградена непосредно по граѓанската војна во Грција. Во населбата според пописот од 1961 година се евидентирани 542 жители. Меѓутоа, поради неповолните услови за живеење и потрагата по подобар живот, по шеесеттите години почнало постепеното преселување во поголемите градови и побогатите села, така што бројот на жителите во Ново Котелци веќе во 1971 година се намалил на 225.[3]

Пописи[уреди | уреди извор]

  • 1951 - 473 жители
  • 1961 - 542 жители
  • 1971 - 225 жители
  • 1981 - 96 жители
  • 1991 - 122 жители

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Христов Симовски 1998, стр. 34.
  3. Христов Симовски 1998, стр. 35.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Христов Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје.