Билевец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Билевец
Билевец is located in Грција
Билевец
Билевец
Местоположба во областа
Билевец во рамките на Нестрам (општина)
Билевец
Местоположба на Билевец во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°28′N 21°8′E / 40.467° СГШ; 21.133° ИГД / 40.467; 21.133Координати: 40°28′N 21°8′E / 40.467° СГШ; 21.133° ИГД / 40.467; 21.133
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаНестрам
Општ. единицаНестрам
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Билевец — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Нестрам во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало меѓу селата Дреничево и Добролишта.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Билевец било мало македонско село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век. Неговите жители се преселиле во селата Дреничево и Добролишта.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 8.