Долно Вишомо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Вишомо
Долно Вишомо is located in Грција
Долно Вишомо
Долно Вишомо
Местоположба во областа
Долно Вишомо во рамките на Нестрам (општина)
Долно Вишомо
Местоположба на Долно Вишомо во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°32′N 21°4′E / 40.533° СГШ; 21.067° ИГД / 40.533; 21.067Координати: 40°32′N 21°4′E / 40.533° СГШ; 21.067° ИГД / 40.533; 21.067
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаНестрам
Општ. единицаАкритес
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Долно Вишомо — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Нестрам во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало околу 4 км јужно од селото Крчишта.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Долно Вишомо било мало македонско село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век. Неговите жители се преселиле во Крчишта.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 17.