Омотско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Омотско
Λειβαδοτόπι
Местоположба
Омотско на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 41 (2001)
Надм. вис.: м
Геог. положба: 40° 24' 46" СГШ
20° 57' 5" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Омотско или Омоцко (на грчки : Λειβαδοτόπι, Ливадотопи) е село во Егејска Македонија, Република Грција, општина Нестрам, Костурско.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]