Чука (Костурско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чука
Чука is located in Грција
Чука
Чука (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Област Околија Костур
Надморска височина 851

Чука (грч. Αρχάγγελος — до 1955 година, Τσούκα)[1] — поранешно село во Егејска Македонија, Околија Костур.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во општината Нестрам, 23 км западно од Костур во источното подножје на границата помеѓу Грција и Албанија.

Историja[уреди | уреди извор]

Во Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Манастирската црква.

Во отоманските даночни регистри од средината на 15 век, селото Чука е споменато со 29 глави на семејства и тројца неженети: Папа Никола, Свето, Богдан, Јорг, Никола, Рајко, Стајко, Станимир, Алекса, Никола, Мавријад, Дабижив, Михо, Јано, Бано, Лазори, Никола, Тодор, Јорг, Јорг, Стамат, Михо, Богдан, Папа Герг, Михо, Стајо, Герг, Димо и Јорг. Вкупниот приход за империјата од селото е 2.090 акчиња.[2]

Селската чешма

Според статистиката на Васил Иванов К’нчов од 1900 година („Македонија. Етнографија и статистика“) во Чука има 154 жители христијани.[3]

Една од двете речиси целосно уништени куќи кои остануваат.

Во почетокот на 20 век целото население на Чука е под владеењето на Цариградската патријаршија, но по Илинденското востание во почетокот на 1904 година минува под владеењето на Бугарската егзархија.[4] Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („Македонија и нејзиното христијанско население“) во 1905 година во Чука има 160 Македонци под врховенството на Бугарската егзархија.[5]

Грчка статистика од 1905 година не ја одразува промената и го претставува селото Чука (Τσούκα) како грчко село со 150 жители.[6]

Според Георги Константинов Бистрицки, Чука пред Прва балканска војна во 1912 година има 30 македонски куќи и 1 грчка,[7] а според Георги Христов, 30 македонски и 1 влашка.[8]

Во Грција[уреди | уреди извор]

Пред војната селото е окупирано од страна на грчки монархисти и по Втората балканска војна останува во рамките на Грција. За време на Граѓанската војна селото е тешко оштетено и насилно напуштено од жителите, а 59 деца се извадени од комунистичките единици надвор од земјата како деца-бегалци. Во 1955 година ненаселеното село е преименувано во Архангелос (Αρχάγγελος).

Демографија[уреди | уреди извор]

 • 1913 − 164 жители
 • 1920 − 149 жители
 • 1928 − 152 жители
 • 1940 − 205 жители
 • 1951 − 0 жители

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Крај селото е обновениот манастир „Свети Архангели“.

Личности[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Селото е насилно напуштено во 1949 година. Речиси сите живи поранешни жители се преселиле во Република Македонија и Австралија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Τσούκα -- Αρχάγγελος
 2. Опширни пописни дефтери од XV век, том II, Архив на Македонија, Скопје 1973, стр. 105
 3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 267.
 4. Силянов, Христо. Освободителните борби на Македония, том II, София, 1943, стр. 125.
 5. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 182-183.
 6. Mapping Migration in Kastoria, Macedonia. Tsouka.
 7. Бистрицки. Българско Костурско, Ксанти, 1919, стр. 8.
 8. Марков, Георги Христов. Хрупищко, Хасково, 2002, стр. 198.