Селско

Од Википедија — слободната енциклопедија


Селско
Κυψέλη
Местоположба
Селско на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 86 (2001)
Надм. вис.: 1258 м
Геог. положба: 40° 17' 15" СГШ
21° 1' 28" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Селско (на грчки : Κυψέλη, Кипсели) е село во Егејска Македонија, Република Грција, општина Нестрам, Костурско.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]