Грлени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грлени
Χιονάτο
Грлени is located in Грција
Грлени
Грлени
Местоположба во областа
Грлени во рамките на Нестрам (општина)
Грлени
Местоположба на Грлени во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°28′N 21°02′E / 40.467° СГШ; 21.033° ИГД / 40.467; 21.033Координати: 40°28′N 21°02′E / 40.467° СГШ; 21.033° ИГД / 40.467; 21.033
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаНестрам
Општ. единицаАкритес
Надм. вис.&10000000000000960000000960 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно118
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Грлени (грчки: Χιονάτο, Хионато; до 1928 г. Γκέρλιανη, Герлијани[2]) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Нестрам во областа Западна Македонија, Грција. Има население од 118 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Gkerliani -- Chionaton“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-04-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]