Ново Село (Костурско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Село
Ново Село во рамките на Грција
Ново Село
Ново Село (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Област Околија Костур


Ново Село — поранешно село во Општина Нестрам, во Костурскиот округ, Егејска Македонија, денес во Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]