Мал Чифлик

Координати: 40°26.00′N 21°5.00′E / 40.43333° СГШ; 21.08333° ИГД / 40.43333; 21.08333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мал Чифлик
Мал Чифлик is located in Грција
Мал Чифлик
Мал Чифлик
Местоположба во областа
Мал Чифлик во рамките на Нестрам (општина)
Мал Чифлик
Местоположба на Мал Чифлик во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°26.00′N 21°5.00′E / 40.43333° СГШ; 21.08333° ИГД / 40.43333; 21.08333
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаНестрам
Општ. единицаНестрам
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Мал Чифлик или Чифличето — поранешно село во Нестрамско, Егејска Македонија, денес во општината Нестрам во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на селото Радигоже.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Мал Чифлик бил мало македонско село. Го носи името Мал Чифлик или Чифличето, за да се разликува од Голем Чифлик, другото име на Радигоже.

Растурено е во 1933 г.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 47. ISBN 9989-9819-6-5.