Висанско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Висанско
Πευκόφυτο
Висанско is located in Грција
Висанско
Висанско
Местоположба во областа
Висанско is located in Нестрам (општина)
Висанско
Местоположба на Висанско во Општина Нестрам и областа Западна Македонија
Координати: 40°17′N 20°57′E / 40.283° СГШ; 20.950° ИГД / 40.283; 20.950Координати: 40°17′N 20°57′E / 40.283° СГШ; 20.950° ИГД / 40.283; 20.950
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаНестрам
Општ. единицаАренес
Надм. вис.&10000000000000961000000961 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно84
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Висанско (грчки: Πευκόφυτο, Певкофито, до 1928. година Βύσαντσκο/ν, Висанцко/н[2]) — село во општина Нестрам, Егејска Македонија со 84 жители (2001).

Географија[уреди | уреди извор]

Југозападно од Костур и Нестрам, во јужните пазуви на планината Грамушта, на самата граница на Македонија со Епир, е расположено селото Висанско. Покрај селото тече реката Коница (Сарандапорос).[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Во постаро време селото претставувало чисто македонска населба, која била напуштена во воените години, а потоа била населена со Грци дојдени од Епир како сточари. Во крајот на 19. век Висанско е село во Борботската нахија во Костурската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македония. Етнография и статистика“) во 1900 година Висанско има 160 жители Грци.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото според пописот од 1913 година имало 174 жители, во 1920 година 176, во 1928 година 231, а во 1940 година 322 жители. Селото настрадало во граѓанската војна, а населението целосно било повлечено во 1947 година, а вратено во 1950 година. Во пописот од 1951 селото има 166 жители. Главно занимање на населението е шумарство, а споредни се сточарството и земјоделството.[5]

Пописи[уреди | уреди извор]

 • 1913 - 174 жители
 • 1920 - 176 жители
 • 1928 - 231 жител
 • 1940 - 332 жители
 • 1951 - 166 жители
 • 1961 - 242 жители
 • 1971 - 113 жители
 • 1981 - 37 жители
 • 1991 - 41 жител[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
 2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Βύσαντσκον -- Πευκόφυτον
 3. Христов Симовски 1998, стр. 10.
 4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 268.
 5. Христов Симовски 1998, стр. 11.
 6. „Mapping Migration in Kastoria, Macedonia. Pefkofito“. Архивирано од изворникот на 2007-07-26. Посетено на 2017-03-20.

Извори[уреди | уреди извор]

 • Христов Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје.