Горно Стенско

Координати: 40°27′N 21°3′E / 40.450° СГШ; 21.050° ИГД / 40.450; 21.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Стенско
Горно Стенско is located in Грција
Горно Стенско
Горно Стенско
Местоположба во областа
Горно Стенско во рамките на Нестрам (општина)
Горно Стенско
Местоположба на Горно Стенско во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°27′N 21°3′E / 40.450° СГШ; 21.050° ИГД / 40.450; 21.050
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаНестрам
Општ. единицаНестрам
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Горно Стенско — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Нестрам во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на 2 км североисточно од Стенско.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Горно Стенско било мало македонско село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век. Неговите жители се преселиле во Стенско.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 14.