Калевишта

Од Википедија — слободната енциклопедија


Калевишта
Калевишта во рамките на Грција
Калевишта
Калевишта (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Калевишта (дијалектно: Калевишча; грчки: Καλή Βρύση, Кали Вриси; до 1928 г. Καλέβιστα, Калевиста[1]) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Нестрам од Костурскиот округ на Западна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]