Горно Вишомо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Вишомо
Горно Вишомо is located in Грција
Горно Вишомо
Горно Вишомо
Местоположба во областа
Горно Вишомо во рамките на Нестрам (општина)
Горно Вишомо
Местоположба на Горно Вишомо во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°32′N 21°4′E / 40.533° СГШ; 21.067° ИГД / 40.533; 21.067Координати: 40°32′N 21°4′E / 40.533° СГШ; 21.067° ИГД / 40.533; 21.067
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаНестрам
Општ. единицаАкритес
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Горно Вишомо — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Нестрам во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало околу 3 км југоисточно од селото Крчишта.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Горно Вишомо било мало село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век. Неговите жители се преселиле во Крчишта.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 13.